DIY Network

How to Grow Muscadine Grapes

Muscadine grapes are delicious eaten straight off the vine or when made into jams, preserves or wine. They are easy to grow and thrive ...

DIY Network/Topics /

Vines

Top 22 Vines Projects

  1. 1. Living Teepee (02:00)

    This vine-covered structure makes a unique garden feature or playhouse.

  2. 2. Growing Grapevines

    The DIY Network experts share tips on how to plant and maintain grapevines in the home garden.

  3. 3. More Plant Species

    DIY Network offers more information about more plant varieties and the planting information for each zone.

  4. 4. Springtime Planting

    DIY experts discuss several plant varieties and the planting information for each zone.

  5. 5. Building a Trellis Planter (01:02)

    Here are the DIY Basics for building a trellis planter.

  6. 6. Tomatillos and Malabar Spinach (19:59)

    We'll plant Tomatillos and Malabar spinach and then build a PVC trellis.

  7. 7. Decorative Wood Arbor Project (03:59)

    Build a decorative garden arbor to support growing vines and flowers.

  8. 8. Shrubs, Flowers and Fruit

    DIY experts discuss several plant varieties and the planting information for each zone.

  9. 9. Springtime Greenery

    DIY experts discuss several plant varieties and the planting information for each zone.

  10. 10. Jason and Amy Run Amok (01:55)

    Jason Cameron vlogs about his experience on the Blog Cabin build.

  11. 11. Building a Trellis Planter (01:02)

    Here are the DIY Basics for building a trellis planter.

  12. 12. Fruitful Muscadines (20:02)

    Muscadines are the most carefree grapes to grow.

  13. 13. Tantalizing Tomatoes (00:20:01)

    Learn how to plant, care for and harvest tasty and healthy tomatoes.

  14. 14. How to Grow Grapes

    Whether made into wine, cooked into jams, or eaten fresh from the vine, grapes are an absolute crowd-pleaser.

    Time:
    Several Months
    Cost:
    $1 - $50
    Difficulty:
    Easy
  15. 15. How to Train Climbing Vines

    Vines will help make your arbor a beautiful and shady spot to relax, and they're a lot easier to train than the family pet.

    Time:
    --
    Cost:
    $1 - $50
    Difficulty:
    Easy
« Previous  12Next »

Advertisement