DIY Network

5 How-Tos From Kelly Givens

  1. 1. How to Grow Raspberries

    Ripe raspberries are a delicious treat. Given a sunny patch in the yard, these popular plants will grow just about anywhere.

    Time:
    Several Months
    Cost:
    $1 to $50
    Difficulty:
    Easy
  2. 2. How To Plant Blackberries

    Blackberry plants are versatile in the landscape since they can be grown on a trellis or grown as stand-alone plants.

    Time:
    Weekend
    Cost:
    $50 to $100
    Difficulty:
    Easy
  3. 3. How To Plant Strawberries

    Use these steps to grow the biggest strawberries on the block.

    Time:
    2 hours
    Cost:
    $1 to $50
    Difficulty:
    Easy
  4. 4. How to Grow Blueberries

    Blueberry plants can produce fruits for decades. Plant them right and they will reward you with delicious berries for years and years.

    Time:
    Several Months
    Cost:
    $50 to $100
    Difficulty:
    Easy to Moderate
  5. 5. How to Grow Peaches

    Peach trees can thrive in any number of climatic regions, making them suitable for most landscapes.

    Time:
    Several Months
    Cost:
    $100 to $250
    Difficulty:
    Easy
  6. 6. How To Raise Healthy Cherries

    Learn about dwarf and semidwarf cherry trees, find out about the mysterious-sounding "chilling requirements" for cherries and learn how...

    Time:
    Day
    Cost:
    $1 to $50
    Difficulty:
    Easy
  7. 7. How to Grow Plums

    Fruit trees make a great addition to any landscape. And with a wide range of plum varieties, there is likely a tree for every climate.

    Time:
    Several Months
    Cost:
    $100 to $250
    Difficulty:
    Easy
  8. 8. How to Grow Grapes

    Whether made into wine, cooked into jams, or eaten fresh from the vine, grapes are an absolute crowd-pleaser.

    Time:
    Several Months
    Cost:
    $1 to $50
    Difficulty:
    Easy
  9. 9. How to Grow Muscadine Grapes

    Muscadine grapes are delicious eaten straight off the vine or when made into jams, preserves or wine. They are easy to grow and thrive ...

    Time:
    Several Months
    Cost:
    $1 to $50
    Difficulty:
    Easy to Moderate
  10. 10. How to Grow Fig Trees

    Figs are a delicious and healthful fruit, and the trees are easy to grow. Just make sure to select a variety that’s right for you...

    Time:
    Several Months
    Cost:
    $100 to $250
    Difficulty:
    Easy

About Kelly Givens

Read Full Bio

Projects By Room

View:

Advertisement

Shows You’ll Like